Olę Cichoń poznałem w 2013 r. Usłyszałem o 7 letniej dziewczynce, która dzielnie walczy z postępującym zanikiem mięśni, tzw. Dystrofią Ullricha. Byłem wtedy w trakcie intensywnych przygotowań do mojego kolejnego startu w zawodach triathlonowych morderczej edycji Ironman. Zawsze, mój każdy „bezpłucny” kilometr startowy z pomocą sponsorów i darczyńców, dedykuję walczącym o życie, wybranym podopiecznym. Spotkanie z Olą i Jej rodziną, było jednym z najważniejszych w moim życiu. Zrozumiałem dzięki małej dziewczynce w zupełnej czystości takie pojęcia jak: Miłość, Rodzina, Cierpienie, Dojrzałość, Wiara, Pokora, Walka. Było to coś absolutnie niemierzalnego w swym pięknie… Kiedy dzisiaj czytam autorską poezję i przemyślenia nastoletniej Oli pt. „Myśli Małej Strzałki”, kiedy widzę Jej straszne cierpienie fizyczne- dotykam Nieba i sensu człowieczeństwa. W tej ludzkiej kruchości, jest bowiem niesamowity płomień i siła życia. Choć medycyna jest bezsilna, Ola stanowi największe świadectwo, że choroba może tworzyć ludzkie diamenty. Nauczyć wartości każdego dnia, piękna jakiego tkwi w człowieku, bezsensowności prób skalowania naszych problemów. Nie wiem ile jeszcze czasu Nam pozostało by ogrzewać się w blasku tej małej Kobietki, ale dla takich „ Strzałek” – warto żyć. Oleńko… walcz proszę i bądź.
Drodzy Przyjaciele!
Pierwsza edycja Wieczoru z Galą Motywacji Fundacji Piotra Pogona DRABINA za nami. Jako fundator DRABINY i inicjator wydarzenia mam wiele satysfakcji z powodzenia wydarzenia, które zgromadziło wielu moich przyjaciół, darczyńców i osób z poczuciem znaczenia wartości postaw prospołecznych i idei pro publico bono. Impreza miała przede wszystkim charytatywne przesłanie, którego realnym efektem będzie wydanie na początku nadchodzącego roku tomików poezji "Myśli Małej Strzałki" niepełnosprawnej Oli Cichoń.
Dzięki zaangażowaniu darczyńców spełni się wielkie marzenie chorej nastolatki, która przekazała nam świadectwo swojej dojrzałości w cierpieniu. Jestem pewien, że Ola prezentując swoje poezje tego wieczoru, otrzymała od nas wiele więcej niż tylko zachwyt nad jej "Myślami..." i środki finansowe na publikacje wierszy. Daliśmy jej nadzieję, motywację i radość wspólnoty - wartości bezcenne w walce z nieuleczalną chorobą.
Wręczenie statuetek "Drabiny", symbolicznych nagród dla trojga osób które swoją pracą, postawą życiową, pasjami i empatią pozwalają innym wspinać się wyżej na szczeblach swojej codzienności było spotkaniem i wyróżnieniem osób, które świadczą o znaczeniu podmiotowości każdego człowieka. Dr Paweł Grabowski, Piotr Truszkowski, red. Małgorzata Wiśniewska - to "ludzkie perły" których życiorysy należy pokazywać jako wzory do naśladowania. Opinie obecnych na gali potwierdzają ogromną potrzebę spotkań z takimi ludźmi i doceniania ich dokonań w przestrzeni społecznej.
Uczta muzyczna na najwyższym poziomie artystycznym (zob. koncert jazzowy Beaty Przybytek) będzie z pewnością uwzględniany w przyszłych agendach kolejnych edycji wieczorów Fundacji. Kolejni wykonawcy swoim kunsztem artystycznym mają wpisywać się w przesłanie charytatywne i doświadczanie wyjątkowości wydarzenia.
Najwyższy szacunek i wdzięczność należna jest wszystkim darczyńcom imprezy.
Dziękuję....
