Loading...

Drodzy Przyjaciele!

W dniach 15-16 maja 2022 r. Fundacja Piotra Pogona DRABINA sfinalizowała dostawę sprzętu medycznego dla kliniki neurochirurgii w Kijowie. Stało się to dzięki środkom finansowym pozyskanym w całości ze sprzedaży biletów koncertu charytatywnego „Krakowscy artyści Ukrainie” zorganizowanego przez naszą Fundację 30 marca 2022 r. w ICE w Krakowie.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, przyjaciół szczepu harcerskiego „Czerwonych Maków” - z Agnieszką i Michałem Przybylskimi na czele, pośrednictwu technicznemu i logistycznemu CMR Szpitala Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcji Roberta Sirka i Mariana Wójcika z Bielska-Białej, pomocy przewodnika Igora Asaulenko- przekazaliśmy sprzęt medyczny. Kardiomonitory, pompy infuzyjne, podgrzewacze do płynów oraz elektrody operacyjne- na które wcześniej złożył zapotrzebowanie nasz beneficjent z Ukrainy.

Dary odebrał osobiście Prof. Igor Trietjak wraz z personelem medycznym. Dzięki uprzejmości ordynatora spotkaliśmy się z pacjentami oddziału neurochirurgii. Było to wstrząsające i smutne doświadczenie relacji cywilnych ofiar wojny, ich cierpienia, traumy i bezsensu konfliktu zbrojnego. Korzystając z kontaktów naszego przewodnika odwiedziliśmy również podkijowską miejscowość Moszczun, gdzie armia rosyjska doprowadziła do ogromnych zniszczeń tej miejscowości. Mieszkańcy pozbawieni zostali swoich domów, żywności. Ludzie pozostają tam bez prądu i bieżącej wody, a cały okoliczny teren został zaminowany uniemożliwiając poruszanie się po okolicznym terenie…

Powracając widzieliśmy zniszczenia miejscowości Bucza i Irpień, gdzie Rosjanie dopuścili się bestialskich zabójstw bezbronnych cywili. W trakcie naszej misji humanitarnej doświadczyliśmy wiele życzliwości ze strony policji i żołnierzy ukraińskich, mieszkańców, polskiej służby celnej. Dziękuję osobiście jeszcze raz wszystkim artystom i publiczności- darczyńcom koncertu, wolontariuszom, funkcjonariuszom i urzędnikom, firmom medycznym za udzielone rabaty na zakup sprzętu i sprawną realizację dostawy. Wasza Konfederacja Dobroci i Zaangażowania sprawiła, że uratowaliśmy ludzkie życie które jest wartością bezcenną.

Należny jest za to wielki szacunek…

Piotr Pogon
Prezes Fundacji

Dziękujemy Wam za wsparcie dla walczącej Ukrainy!

”…bo Wolność krzyżami się mierzy, historia ten jeden ma błąd”
F. Konarski ”Czerwone maki na Monte Cassino”, 1944

W przekazaniu leków na Ukrainę pośredniczą krakowscy instruktorzy harcerscy Szczepu Czerwonych Maków im. Bohaterów Monte Cassino.

W drodze do Kijowa

Przekazanie darów dla Instytutu Neurochirurgii w Kijowie

Wpłaty na pomoc dla Ukrainy można dokonywać na rachunek bankowy Fundacji Piotra Pogona DRABINA : 53 88040000 0050 0500 0872 0001 z dopiskiem „dla Ukrainy”.